快速、精确、可靠的检重秤的核心,经济高效,同时保证一致性和合规性。其提供高动态、快速和高精度应用的实时重量数据,使对每个单独产品的完全可追溯测量成为可能。
FIT7A
检重的未来始于 FIT7A 数字称重传感器。有了FIT 7A,您可以为您的包装生产线构建自己的检重秤。您无需购买昂贵的组件,您将变得更具竞争力和独立性。
为什么选择 HBK 检重秤称重传感器?我们是称重技术组件的纯粹供应商。因此,您无需担心从潜在的竞争对手那里购买组件。我们是可靠的全球合作伙伴,确保高可靠性。永远在你身边:拥有强大的销售和服务团队,提供专业服务支持,回答您的问题并提供专业培训。
| Code | Maximum capacity | Maximum capacity | 最小检定分度值 (Vmin) |
|---|---|---|---|
| 1-FIT7AEB3/10KG | 10 kg | 22.05 lb | 1 g |
| 1-FIT7AEB3/20KG | 20 kg | 44.09 lb | 2 g |
| 1-FIT7ASB3/3KG | 3 kg | 6.61 lb | 0.5 g |
| 1-FIT7ASB3/10KG | 10 kg | 22.05 lb | 1 g |
| 1-FIT7ASB3/20KG | 20 kg | 44.09 lb | 2 g |
| 1-FIT7ASC3/3KG | 3 kg | 6.61 lb | 0.5 g |
| 1-FIT7ASC3/10KG | 10 kg | 22.05 lb | 1 g |
| 1-FIT7ASC3/20KG | 20 kg | 44.09 lb | 2 g |
| 1-FIT7ASD3/3KG | 3 kg | 6.61 lb | 0.5 g |
| 1-FIT7ASD3/10KG | 10 kg | 22.05 lb | 1 g |
| K-FIT7A | 3 kg, 5 kg, 10 kg, 20 kg, 30 kg, 50 kg, 75 kg | 6.61 lb, 11.02 lb, 22.05 lb, 44.09 lb, 66.1 lb, 110.2 lb, 165.3 lb | 0.5 g, 1 g, 2 g |
| FIT-7A - 數據表 | Data Sheets | English |
| Patch Cable - 數據表 | Data Sheets | English |
| FIT-7A - 數據表 | Data Sheets | Japanese |
| FIT-7A - 數據表 | Data Sheets | German |
| KAB... - 數據表 | Data Sheets | Japanese |
| Patch Cable - 數據表 | Data Sheets | French |
| Patch Cable - 數據表 | Data Sheets | German |
| CC-Link Gateway - 操作說明 | Manual | Japanese |
| CC-Link Gateway - 操作說明 | Manual | French |
| PanelX - 操作說明 | Manual | German |
| AED / FIT - Application Note 012e: AED/FIT® Commissioning CANOpen | Tech Notes | English |
| FIT-7A - 安全 | Safety Instructions | English, Italian, French, Portuguese, Chinese, German, Spanish |
| FIT-7A - 安裝說明 | Mounting Instructions | English, Italian, French, German |
| MP85A Release Note | Release Note | English |
Certificates and Approvals
| FIT7-OIML 證書 | Certificates | English |
| FIT7-證書 | Certificates | English |
| FIT7A-符合性聲明 | Certificates | English, German |
| FIT-7A - 符合性聲明 | Declaration of Conformity | English |
| FIT-7A - 符合性聲明 | Declaration of Conformity | English |
| FIT7A 2 sockets capacity 3kg-75kg - CAD | CAD Step Files |
| FIT7A 1 socket capacity 3kg-75kg - CAD | CAD Step Files |
| AD112D - EDS File | EDS file |
| Type | Single point |
| Application | Dynamic Filling / Dosing, Checkweighing |
| Maximum capacity | 10 kg, 3 kg, 20 kg, 5 kg, 30 kg, 50 kg, 75 kg |
| Maximum capacity | 22.05 lb, 6.61 lb, 44.09 lb, 11.02 lb, 66.1 lb, 110.2 lb, 165.3 lb |
| Accuracy class | C3, C4, C6 |
| Degree of protection | IP66 |
| Minimum verification interval (Vmin) | 1 g, 0.5 g, 2 g |
| Material | Stainless steel with protective coating |
| Certification | OIML |
| Maximum platform size | 400 mm x 400 mm (15.7'' x 15.7'') |
| Output signal | RS-485, CANopen, DeviceNet |
| Special feature | Plug connector |
PanelX 是HBK的跨平台软件,使您能够设置、配置和分析动态称重应用程序。
使用PanelX方便直观地配置和控制与FIT7A集成的灌装算法。
PanelX 分析灌装时间和剩余流量等参数,并支持您优化灌装过程。
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.