用于精确灌装和定量给料应用的快速数字称重传感器。集成算法针对自动灌装机进行了优化,在快节奏的竞争市场中占据优势。FIT5A 是10多年来 HBK 与全球市场灌装机领导者密切合作的结果,它为高效卫生的称重提供了先进的解决方案,同时遵守严格的行业法规。
FIT5A
高端食品也面临着越来越大的价格压力。对于灌装机制造商来说,这意味着他们需要确保更精确的灌装,以最大限度地减少过量灌装并提高产能。
通过内置 FIT5A 数字称重传感器的称重灌装机来满足这一要求。FIT5A 是 HBK 与行业市场领导者10多年密切合作的结果。称重传感器针对此类型的机械设备进行了全面优化。
也专门用于执行批处理任务:内置滤波器和填充算法使 FIT5A 成为可编程任务的全能候选者。它是重型多头组合秤或料斗秤的核心。
| Code | Maximum capacity | Maximum capacity | 最小检定分度值 (Vmin) |
|---|---|---|---|
| 1-FIT5AEB3/5KG-1 | 5 kg | 11.02 lb | 0.5 g |
| 1-FIT5AEB3/10KG-1 | 10 kg | 22.05 lb | 1 g |
| 1-FIT5AEB3/20KG-1 | 20 kg | 44.09 lb | 2 g |
| 1-FIT5AEC3/5KG-1 | 5 kg | 11.02 lb | 0.5 g |
| 1-FIT5AEC3/10KG-1 | 10 kg | 22.05 lb | 1 g |
| 1-FIT5AEC3/20KG-1 | 20 kg | 44.09 lb | 2 g |
| 1-FIT5AEC3/50KG-1 | 50 kg | 110.23 lb | 5 g |
| 1-FIT5AED3/5KG-1 | 5 kg | 11.02 lb | 0.5 g |
| 1-FIT5AED3/10KG-1 | 10 kg | 22.05 lb | 1 g |
| 1-FIT5AED3/20KG-1 | 20 kg | 44.09 lb | 2 g |
| K-FIT5A | 5 kg, 10 kg, 20 kg, 30 kg, 50 kg | 11.02 lb, 22.05 lb, 44.09 lb, 66.1 lb, 110.2 lb | 0.5 g, 1 g, 2 g, 0.2 g, 5 g |
| FIT-5A - 數據表 | Data Sheets | English |
| Patch Cable - 數據表 | Data Sheets | English |
| FIT - 數據表 | Data Sheets | Japanese |
| FIT-5A - 數據表 | Data Sheets | German |
| Patch Cable - 數據表 | Data Sheets | German |
| KAB... - 數據表 | Data Sheets | Japanese |
| Patch Cable - 數據表 | Data Sheets | French |
| FIT5A - 操作說明 | Manual | English, Italian, French, German |
| CC-Link Gateway - 操作說明 | Manual | Japanese |
| CC-Link Gateway - 操作說明 | Manual | French |
| MP85A Release Note | Release Note | English |
Certificates and Approvals
| AED / FIT - Application Note 012e: AED/FIT® Commissioning CANOpen | Tech Notes | English |
| Ecolab material resistance Certificate - FIT5A/PW15.../PW25/PW37P/PW27B/PW27BP/PAD | Certificates | English |
| FIT5 - OIML 證書 | Certificates | English |
| FIT5 - 證書 | Certificates | English |
| FIT5A - 符合性聲明 | Declaration of Conformity | English |
| FIT5A 2 sockets capacity 5kg-20kg - CAD | CAD Step Files |
| FIT5A 2 sockets capacity 30kg-50kg - CAD | CAD Step Files |
| FIT5A 2 sockets without threads capacity 30kg-50kg - CAD | CAD Step Files |
| FIT5A 1 socket without threads capacity 30kg-50kg - CAD | CAD Step Files |
| FIT5A 1 socket capacity 5kg-20kg - CAD | CAD Step Files |
| FIT5A 1 socket capacity 30kg-50kg - CAD | CAD Step Files |
| AD112D - EDS File | EDS file |
| Type | Single point |
| Application | Dynamic Filling / Dosing |
| Maximum capacity | 10 kg, 20 kg, 5 kg, 30 kg, 50 kg |
| Maximum capacity | 22.05 lb, 44.09 lb, 11.02 lb, 66.1 lb, 110.2 lb, 110.23 lb |
| Accuracy class | C3 |
| Degree of protection | IP68/IP69K |
| Minimum verification interval (Vmin) | 1 g, 2 g, 0.5 g, 0.2 g, 5 g |
| Material | Stainless steel with protective coating |
| Certification | OIML |
| Maximum platform size | 400 mm x 400 mm (15.7'' x 15.7'') |
| Output signal | RS-485, CANopen, DeviceNet |
| Special feature | Integrated overload protection, Plug connector |
PanelX 是HBK的跨平台软件,使您能够设置、配置和分析动态称重应用程序。
使用PanelX方便直观地配置和控制与FIT5A集成的灌装算法。
PanelX 分析灌装时间和剩余流量等参数,并支持您优化灌装过程。
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.