Dytran series 7576 is a is a fully analog six degree of freedom (6DOF) sensor containing three MEMS based single axis accelerometers as well as three MEMS based gyros.
Dytran series 7576 is a is a fully analog six degree of freedom (6DOF) sensor containing three MEMS based single axis accelerometers as well as three MEMS based gyros.
| 7576A Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Type/technology | Piezoelectric CCLD (IEPE), MEMS-based |
| Direction/Axes | Uniaxial, Triaxial |
| Measurement range | 50 m/s², 300 m/s², 20 m/s², 100 m/s² |
| Measurement range | 5 g, 30 g, 2 g, 10 g |
| Application | Speciality |
| Weight | 55 g |
| Weight | 1.94 oz |
| Sensitivity tolerance | 10 % |
| Sensitivity | 470 mV/g, 78.33 mV/g, 1175 mV/g, 235 mV/g |
| Lower frequency | 0 Hz |
| Higher frequency | 1 kHz, 0.7 kHz, 0.6 kHz |
| Minimum Temperature | -55 °C |
| Maximum Temperature | 125 °C |
| Minimum Temperature | -67 °F |
| Maximum Temperature | 257 °F |
| Mounting | Center bolt mounting |
| Resonance frequency | 3 kHz, 4 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side |
| TEDS | No |
| Filtering | None |