Dytran series 3225F is an ultra miniature tear drop IEPE accelerometer with diverse capabilities including TEDS, Charge Mode, High Temperature, and Low outgassing. It is used in Environmental Stress Screening (ESS), mechanical shock, PC board vibration measurements, space related applications, product response testing, and general space vibration measurements where space is at a premium.
Dytran series 3225F is an ultra miniature tear drop IEPE accelerometer with diverse capabilities including TEDS, Charge Mode, High Temperature, and Low outgassing. It is used in Environmental Stress Screening (ESS), mechanical shock, PC board vibration measurements, space related applications, product response testing, and general space vibration measurements where space is at a premium.
| 3225F Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Type/technology | Piezoelectric CCLD (IEPE) |
| Direction/Axes | Uniaxial |
| Measurement range | 5000 m/s², 50000 m/s², 500 m/s², 981 m/s² |
| Measurement range | 500 g, 5000 g, 50 g, 100 g |
| Application | Miniature/ESS |
| Weight | 0.8 g, 0.6 g, 0.85 g, 1 g, 1.1 g |
| Weight | 0.03 oz, 0.02 oz, 0.04 oz |
| Sensitivity tolerance | 10 %, 10 % |
| Sensitivity | 10 mV/g, 1 mV/g, 100 mV/g, 50 mV/g |
| Lower frequency | 2 Hz |
| Higher frequency | 5 kHz, 10 kHz, 10000 Hz |
| Minimum Temperature | -55 °C, -50 °C, -51 °C |
| Maximum Temperature | 125 °C, 120 °C, 105 °C, 104 °C |
| Minimum Temperature | -67 °F, -60 °F |
| Maximum Temperature | 257 °F, 250 °F, 220 °F |
| Mounting | Adhesive mounting |
| Resonance frequency | 60 kHz, 40 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side, Integral cable |
| TEDS | No, Yes |
| Filtering | None |