Dytran series 3055 is a single axis piezoelectric IEPE accelerometer with wide bandwidth used in modal analysis, vibration control, and general purpose vibration monitoring.
Dytran series 3055 is a single axis piezoelectric IEPE accelerometer with wide bandwidth used in modal analysis, vibration control, and general purpose vibration monitoring.
| 3055D Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Type/technology | Piezoelectric CCLD (IEPE) |
| Direction/Axes | Uniaxial |
| Measurement range | 100 m/s², 500 m/s², 1000 m/s², 250 m/s², 5000 m/s², 2500 m/s² |
| Measurement range | 10 g, 50 g, 100 g, 25 g, 500 g, 250 g |
| Application | General purpose |
| Weight | 10 g |
| Weight | 0.35 oz |
| Sensitivity tolerance | 5 % |
| Sensitivity | 500 mV/g, 100 mV/g, 50 mV/g, 200 mV/g, 10 mV/g, 20 mV/g |
| Lower frequency | 1 Hz |
| Higher frequency | 5 kHz |
| Minimum Temperature | -55 °C |
| Maximum Temperature | 105 °C, 160 °C |
| Minimum Temperature | -67 °F |
| Maximum Temperature | 225 °F, 325 °F |
| Mounting | Stud mounting |
| Resonance frequency | 36 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side |
| TEDS | No, Yes |
| Filtering | None |