T40Lite is a cost-effective option for reliable static and dynamic torque measurements. It is flexible and robust – ideal for EoL and NVH tests such as Discom NVH systems.
T40Lite
The T40Lite is engineered for production environments that demand fast, reliable, and accurate torque measurements without unnecessary complexity. Optimized for EoL test bench applications, it combines high precision with robust digital performance making it the ideal choice for automotive, NVH, and industrial production testing.
T40Lite is optimized for performance, delivering HBK‑level accuracy at an accessible cost. With 0.04% linearity deviation (incl. hysteresis) and ratiometric measurement technology, which ensures excellent long‑term stability and repeatability, the T40Lite promises you precise static and dynamic torque measurements with accurate and stable data for many years.
The T40Lite torque flange is built with high vibration strength and error‑detecting digital transmission for interference‑immune data. Its standards-based magnetic rotational speed measurement system (256 impulses per rotation), non‑contact power supply and digital signal transmission guarantee reliable, maintenance‑free operation.
T40Lite measures both static and dynamic torques on stationary and rotating shafts. Test beds can be extremely compact because of the compact design of the transducer, with analog and frequency outputs for simplified connections to various test bench systems.
The torque flange is available directly from stock, providing short delivery times.
| Code | Faixa de medição | Faixa de medição | Vitesse de rotation nominale | Classe de precisão | Taille (longueur) | Taille (longueur) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1-T40LITE/1KNM | 1 kNm | 8851 in-lb | 20000 rpm | 0.08 | 210 mm | 8.27 in |
| 1-T40LITE/2KNM | 2 kNm | 177015 in-lb | 15000 rpm | 0.08 | 210.4 mm | 8.28 in |
| 1-T40LITE/3KNM | 3 kNm | 26552 in-lb | 15000 rpm | 0.08 | 210.4 mm | 8.28 in |
| 1-T40LITE/5KNM | 5 kNm | 44253.7 in-lb | 12000 rpm | 0.08 | 239.4 mm | 9.43 in |
| 1-T40LITE/10KNM | 10 kNm | 88507 in-lb | 10000 rpm | 0.08 | 286.4 mm | 11.28 in |
| 1-T40LITE/50NM | 50 Nm | 442.54 in-lb | 20000 rpm | 0.16 | 210 mm | 8.27 in |
| 1-T40LITE/100NM | 100 Nm | 885 in-lb | 20000 rpm | 0.08 | 210 mm | 827 in |
| 1-T40LITE/200NM | 200 Nm | 1770 in-lb | 20000 rpm | 0.08 | 210 mm | 8.27 in |
| 1-T40LITE/500NM | 500 Nm | 4425.4 in-lb | 20000 rpm | 0.08 | 210 mm | 8.27 in |
| T40Lite - Caractéristiques techniques | Data Sheets | English |
| T40Lite - Caractéristiques techniques | Data Sheets | German |
| T40Lite - Notice de montage | Mounting Instructions | English, German |
Certificates and Approvals
| T40 – EU Declaration of Conformity | Declaration of Conformity | English |
| T40Lite – Capacité: 50 Nm et 100 Nm - CAD | CAD Step Files |
| T40Lite – Capacité: 200 Nm - CAD | CAD Step Files |
| T40Lite – Capacité: 500 Nm et 1 kNm - CAD | CAD Step Files |
| T40Lite – Capacité: 2 kNm et 3 kNm - CAD | CAD Step Files |
| T40Lite – Capacité: 5 kNm - CAD | CAD Step Files |
| T40Lite – Capacité: 10 kNm - CAD | CAD Step Files |
| Type (rotating/non-rotating) | Rotating |
| Measurement range | 10 kNm, 1 kNm, 3 kNm, 2 kNm, 50 Nm, 5 kNm, 500 Nm, 100 Nm, 200 Nm |
| Measurement range | 88507 in-lb, 8851 in-lb, 26552 in-lb, 177015 in-lb, 442.54 in-lb, 44253.7 in-lb, 4425.4 in-lb, 885 in-lb, 1770 in-lb |
| Geometry (flange/shaft) | Flange |
| Nominal rotational speed | 10000 rpm, 20000 rpm, 15000 rpm, 12000 rpm |
| Accuracy class | 0.08, 0.16 |
| Size (length) | 286.4 mm, 210 mm, 210.4 mm, 239.4 mm |
| Size (length) | 11.28 in, 8.27 in, 8.28 in, 9.43 in, 827 in |
| Weight (material) | Steel |
| Integrated speed measurement | true |
| Marine certification | None |
| Output signal | Frequency, Voltage (+/- 10V) |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 85 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 185 °F |
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.