A highly precise single-point load cell, ensuring accurate and stable performance, designed for static multi-range measurements.
NEW: Available as LCMC measurement chain with smart option (IO-Link), with digital option (CANopen or RS-485), with analog option (4 … 20 mA or 0 … 10 V)
Le capteur de pesage à point d'appui central PW6C de conception robuste est idéalement approprié pour les applications en pesage statique. par exemple pour:
PW6C offre à la fois une précision élevée et un petit coefficient de température, deux points très avantageux pour les applications multirange. Sa déflexion nominale étendue permet à des butées de surcharges d'être facilement ajustés.
Les dimensions maximum de la plateforme est de 300x300 mm. La version de base est livré avec un câble en raccordement 4 fils de longueur 350 mm et est plutôt destiné à équiper les installations de pesage compactes. En complémentarité de la version standard, HBK porpose des options pour ces capteurs comme des longueurs de câbles différentes (maxi 6 m) ou bien des sorties ajustées.
Precise results due to high precision and immunity to interference
Suitable for implementation in many applications owing to standard-compliant footprint
Individually configurable with different cable lengths and signal outputs
| PW6C - Caractéristiques techniques | Data Sheets | English |
| LCMC - Caractéristiques techniques | Data Sheets | English |
| PW6C - Caractéristiques techniques | Data Sheets | Japanese |
| PW6C - Caractéristiques techniques | Data Sheets | German |
| PW6C - Caractéristiques techniques | Data Sheets | French |
| LCMC - Caractéristiques techniques | Data Sheets | German |
| LCMC - Guide rapide | Quick Start Guide | English, Italian, French, Chinese, German |
| PW6C - Guide rapide | Quick Start Guide | English, Italian, French, Chinese, German |
| LCMC - Manuel d'utilisation | Manuel | English, German |
| PW6C - Consignes de sécurité | Safety Instructions | English, Italian, French, Portuguese, Chinese, Korean, German, Spanish, Japanese |
| PW6C - Notice de montage | Mounting Instructions | English, French, German |
| Capteurs dà point d'appui central - Notice de montage | Mounting Instructions | English, French, German |
Certificates and Approvals
| PW6C - Certificat | Certificates | English |
| PW6C-OIML Certificat | Certificates | English |
| PW6C,PW6D - Déclaration de Conformité | Declaration of Conformity | English |
| LCMC - Déclaration de Conformité | Declaration of Conformity | English |
| PW6C capacité 1.5kg-30kg - CAD | CAD Step Files |
| PW6C capacité 40kg - CAD | CAD Step Files |
| LCMC - CAN, RS485 output - CAD Download (Step File) | CAD Step Files |
| LCMC - 4…20mA, 0…10V, IO-Link output - CAD Download (Step File) | CAD Step Files |
| PLC Function Block IOL Weight - RSLogix5000 - DE | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - RSLogix5000 - EN | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - TwinCAT V3 - DE | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - TwinCAT V3 - EN | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - TIA Portal V14 - EN | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - TIA Portal V14 - DE | PLC Function blocks |
| Type | Single point |
| Application | Platform scales |
| Maximum capacity | 1.5 kg, 10 kg, 15 kg, 20 kg, 30 kg, 3 kg, 40 kg, 5 kg |
| Maximum capacity | 3.31 lb, 22.05 lb, 33.07 lb, 44.09 lb, 66.1 lb, 6.61 lb, 88.1 lb, 11.02 lb, 88.2 lb |
| Accuracy class | C3MR, C6 |
| Degree of protection | IP67 |
| Minimum verification interval (Vmin) | 0.1 g, 1 g, 2 g, 0.2 g, 5 g, 0.5 g |
| Material | Aluminum |
| Certification | OIML |
| Maximum platform size | 380 mm x 380 mm (15'' x 15'') |
| Output signal | Passive (mV/V) |
| Special feature | None |