Immensely fast weighing, ideal for highly dynamic weighing tasks, involving short cycle times.
NEW: Available as LCMC measurement chain with smart option (IO-Link), with digital option (CANopen or RS-485), with analog option (4 … 20 mA or 0 … 10 V)
PW2D
The PW2D single point load cell weighs a maximum load of 72 kg precisely up to the C3 MR (Multi-Range) accuracy class. The strain-gauge load cell is unique due to its extremely high natural frequency and ideal for use in highly dynamic weighing tasks involving short cycle times, for instance, in industrial weighing systems.
HBM’s PW2C load cell offers even higher accuracy with static measurements.
Precise results owing to the C3 MR accuracy class and high EMC
Immensely fast weighing due to the measuring body’s high natural frequency
Easy integration because of the wide range of capacities and cables that are available as options and the standard dimensions
Select filters:
| Code | Capacidade Máxima | Capacidade Máxima | Valeur min. d'un échelon (Vmin) |
|---|---|---|---|
| 1-PW2DC3/7.2KG-1 | 7.2 kg | 15.87 lb | 0.5 g |
| 1-PW2DC3/12KG-1 | 12 kg | 26.46 lb | 1 g |
| 1-PW2DC3/18KG-1 | 18 kg | 39.68 lb | 2 g |
| 1-PW2DC3/36KG-1 | 36 kg | 79.3 lb | 5 g |
| 1-PW2DC3/72KG-1 | 72 kg | 158.7 lb | 10 g |
| K-PW2D | 7.2 kg, 12 kg, 18 kg, 36 kg, 72 kg | 15.87 lb, 26.46 lb, 39.68 lb, 79.37 lb, 158.7 lb | 0.5 g, 1 g, 2 g, 5 g, 10 g |
| PW2D - Caractéristiques techniques | Data Sheets | English |
| LCMC - Caractéristiques techniques | Data Sheets | English |
| PW2D - Caractéristiques techniques | Data Sheets | Japanese |
| PW2D - Caractéristiques techniques | Data Sheets | German |
| LCMC - Caractéristiques techniques | Data Sheets | German |
| LCMC - Guide rapide | Quick Start Guide | English, Italian, French, Chinese, German |
| PW2D - Guide rapide | Quick Start Guide | English, Italian, French, Chinese, German |
| LCMC - Manuel d'utilisation | Manuel | English, German |
| PW2D - Consignes de sécurité | Safety Instructions | English, Italian, French, Portuguese, Chinese, Korean, German, Spanish, Japanese |
| PW2D - Notice de montage | Mounting Instructions | English, French, German |
| Capteurs dà point d'appui central - Notice de montage | Mounting Instructions | English, French, German |
Certificates and Approvals
| PW2D - Certificat | Certificates | English |
| PW2D - Certificat | Certificates | English |
| PW2C,PW2D - Déclaration de Conformité | Declaration of Conformity | English |
| LCMC - Déclaration de Conformité | Declaration of Conformity | English |
| PW2D capacité 7.2kg-72kg - CAD | CAD Step Files |
| LCMC - CAN, RS485 output - CAD Download (Step File) | CAD Step Files |
| LCMC - 4…20mA, 0…10V, IO-Link output - CAD Download (Step File) | CAD Step Files |
| PLC Function Block IOL Weight - RSLogix5000 - DE | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - RSLogix5000 - EN | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - TwinCAT V3 - DE | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - TwinCAT V3 - EN | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - TIA Portal V14 - EN | PLC Function blocks |
| PLC Function Block IOL Weight - TIA Portal V14 - DE | PLC Function blocks |
| Type | Single point |
| Application | Static Filling/Dosing, Checkweighing |
| Maximum capacity | 7.2 kg, 12 kg, 18 kg, 36 kg, 72 kg |
| Maximum capacity | 15.87 lb, 26.46 lb, 39.68 lb, 79.37 lb, 158.7 lb, 79.3 lb |
| Accuracy class | C3MR |
| Degree of protection | IP67 |
| Minimum verification interval (Vmin) | 0.5 g, 1 g, 2 g, 5 g, 10 g |
| Material | Aluminum |
| Certification | OIML |
| Maximum platform size | 380 mm x 380 mm (15'' x 15'') |
| Output signal | Passive (mV/V) |
| Special feature | None |
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.