L'inclinomètre gyroscopique stabilisé de grade tactique MV7-AR fournit des mesures précises d'inclinaison dynamique, d'accélération et de taux angulaire dans des environnements difficiles tels que ceux rencontrés par les véhicules de construction lourde, hors route, agricoles et de transport.
| MicroStrain - Product Data - MV7-AR | Data Sheets | English |
| MV7-AR User Manual (Online) | Manual/Operating manual | English |
Certificates and Approvals
| MV7-AR Declaration of Conformity (EU) | Declaration of Conformity | English |
| MV7-AR Declaration of Conformity (UK) | Declaration of Conformity | English |
| M-Series CAD Model | CAD Step Files |
| M-Series SAE J1939 Configuration File | Software |
| Type | Inertial (IMU) |
| Performance Grade | Tactical Grade |
| Features | Accelerometer, Gyroscope |
| Bias Instability (Gyroscope) | 1.5 °/hr |
| Bias Instability (Accelerometer) | 18 μg |
| Communication Port Type | AMPSEAL 16 gold plated 4 pin |
| Update Rate | 1-500 Hz |
| Weight | 107 g |
| Weight | 3.77 oz |
| Size | 78.9 x 55.0 x 23.5 |
| Size | 3.1 x 2.2 x 0.93 |
| Power Consumption | 0.41 W |
| Input Voltage | +4.5 VDC Min, +36V VDC Max |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °F |
| Maximum Operating Temperature | 185 °F |
| MTBF | 1658495 h |
| Sensing Range (Accelerometer) | 16 g |
| Sensing Range (Gyroscope) | 1000 °/s |
| Ingress Protection Rating | IP69K, IP68 |
| Housing Material | Fiber-Reinforced PBT |
| Mounting Style | Screw Down |
| Product Code | Description |
|---|---|
|
|
M-Series Impact Shield |
6212-3017
|
M-SERIES CABLE KIT |
Inclinomètre gyroscopique stabilisé à 6 DOF
Delivers precise tilt measurements even during dynamic motion and vibration
Filtre de Kalman étendu auto-adaptatif
Advanced filtering optimizes performance for changing conditions
Renforcé pour les environnements les plus difficiles
Built to withstand harsh conditions with industrial-grade durability and protection
Entièrement calibré sur une large plage de températures
Maintains accurate measurements from -40°C to +85°C without performance degradation
Paramètres sélectionnables par l'utilisateur
Choose from multiple sampling rates to match your application requirements
Accédez au manuel utilisateur complet de votre capteur en ligne. Trouvez des instructions de configuration détaillées, des procédures d'étalonnage, des guides de dépannage et des spécifications techniques, le tout en un seul endroit pratique.