T22 扭矩传感器是一种紧凑、可快速集成的解决方案,可在许多应用中测量高达 1kNm 的扭矩。
T22
基于应变技术的 T22 扭矩传感器采用非接触式传输技术测量扭矩,测量范围从 0-0.5 Nm 到 0-2kNm。其紧凑的设计使其成为非旋转和旋转部件动态和静态扭矩测量的理想选择。因此,T22 可用于汽车行业和生产技术的实验室和终端测试台。由于具有两个模拟输出(电流和电压),扭矩传感器可以轻松连接到可编程逻辑控制器(PLC),因此非常适合用于生产和过程监控。
具有成本效益的解决方案,更短的配置时间,减少成本支出和集成工作
在许多应用中,可轻松快速安装
| Code | 测量范围 | 测量范围 | 额定转速 | 尺寸(长度) | 尺寸(长度) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1-T22/0.5NM | 0.5 Nm | 4.43 in-lb | 20000 rpm | 66 mm | 2.6 in |
| 1-T22/1KNM | 1 kNm | 8851 in-lb | 9000 rpm | 120 mm | 4.72 in |
| 1-T22/1NM | 1 Nm | 8.85 in-lb | 20000 rpm | 66 mm | 2.6 in |
| 1-T22/2NM | 2 Nm | 17.7 in-lb | 20000 rpm | 66 mm | 2.6 in |
| 1-T22/5NM | 5 Nm | 44.3 in-lb | 12000 rpm | 80 mm | 3.15 in |
| 1-T22/10NM | 10 Nm | 88.5 in-lb | 12000 rpm | 80 mm | 3.15 in |
| 1-T22/20NM | 20 Nm | 177 in-lb | 12000 rpm | 80 mm | 3.15 in |
| 1-T22/50NM | 50 Nm | 443 in-lb | 16000 rpm | 90 mm | 3.54 in |
| 1-T22/100NM | 100 Nm | 885 in-lb | 16000 rpm | 90 mm | 3.54 in |
| 1-T22/200NM | 200 Nm | 1770 in-lb | 16000 rpm | 90 mm | 3.54 in |
| 1-T22/500NM | 500 Nm | 4425 in-lb | 9000 rpm | 120 mm | 4.72 in |
| TIM EC - 數據表 | Data Sheets | English |
| T22 - 數據表 | Data Sheets | English |
| T22 - 數據表 | Data Sheets | German |
| T22 - 數據表 | Data Sheets | Italian |
| T22 - 數據表 | Data Sheets | Japanese |
| TIM EC - 數據表 | Data Sheets | German |
| T22 - 安裝說明 | Mounting Instructions | English, German |
| T22 - 安裝說明 | Mounting Instructions | Italian |
Certificates and Approvals
| T21WN,T22 - 符合性聲明 | Declaration of Conformity | English |
| T22 nominal (rated) torque 0.5 Nm - CAD | CAD Step Files |
| T22 nominal (rated) torque 1 Nm - CAD | CAD Step Files |
| T22 nominal (rated) torque 2 Nm - CAD | CAD Step Files |
| T22 nominal (rated) torque 5 Nm - CAD | CAD Step Files |
| T22 nominal (rated) torque 10 Nm - CAD | CAD Step Files |
| T22 nominal (rated) torque 20 Nm - CAD | CAD Step Files |
| T22 nominal (rated) torque 50 Nm - CAD | CAD Step Files |
| T22 nominal (rated) torque 100 Nm - CAD | CAD Step Files |
| T22 nominal (rated) torque 200 Nm - CAD | CAD Step Files |
| T22 nominal (rated) torque 500 Nm - CAD | CAD Step Files |
| T22 nominal (rated) torque 1 kNm - CAD | CAD Step Files |
| Type (rotating/non-rotating) | Rotating |
| Measurement range | 0.5 Nm, 100 Nm, 1 kNm, 10 Nm, 1 Nm, 200 Nm, 2 Nm, 50 Nm, 20 Nm, 500 Nm, 5 Nm |
| Measurement range | 4.43 in-lb, 885 in-lb, 8851 in-lb, 88.5 in-lb, 8.85 in-lb, 1770 in-lb, 17.7 in-lb, 443 in-lb, 177 in-lb, 4425 in-lb, 44.3 in-lb |
| Geometry (flange/shaft) | Shaft |
| Nominal rotational speed | 20000 rpm, 16000 rpm, 9000 rpm, 12000 rpm |
| Accuracy class | 0.5 |
| Size (length) | 66 mm, 90 mm, 120 mm, 80 mm |
| Size (length) | 2.6 in, 3.54 in, 4.72 in, 3.15 in |
| Weight (material) | Steel |
| Integrated speed measurement | false |
| Marine certification | None |
| Output signal | Voltage (+/- 10V), Current (4-20mA) |
| Minimum Temperature | 0 °C |
| Maximum Temperature | 60 °C |
| Minimum Temperature | 32 °F |
| Maximum Temperature | 140 °F |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.