用于残余应力分析的特殊应变片用于可靠地确定材料中的固有应力。
残余应力(RY/VY)
使用HBK特殊应变片测量材料中的残余应力(例如铸造,焊接和成型过程中)。这些用于残余应力分析的特殊应变片通常采用精确和安全的高速钻孔(与我们的合作伙伴 Sint Technology 的 MTS 3000 钻孔设备结合使用)方式。对于高速钻孔,我们还提供带专利的六线应变片,可以对非中心钻孔补偿,提高测量精度。
为残余应力测量选择合适的应变片 — 用于残余应力分析的任何所需方法。
应变片的快速和无故障安装,残余应力测量与“经典”应变片的应用一样简单。
快速交货,立即可用。确保您的测量项目不会延迟。
| Code | 测量栅丝长度 | 测量栅丝长度 | 测量栅丝宽度 | 测量栅丝宽度 | 载板长度 | 载板长度 | 载板宽度 | 载板宽度 | 额度阻值 | 温度响应 | 紧固方式 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1-RY21-3/120 | 3 mm | 0.118 in | 2.5 mm | 0.098 in | 22.1 mm | 0.87 in | 22.1 mm | 0.87 in | 120 Ohms, 120 Ohm | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F), 低碳钢(10.8 ppm/K) | Bondable (adhesive pre-applied), 粘接性(预涂有粘合剂) |
| 1-RY61-1.5/120 | 1.5 mm | 0.059 in | 0.8 mm | 0.031 in | 12 mm | 0.472 in | 12 mm | 0.472 in | 120 Ohms, 120 Ohm | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F), 低碳钢(10.8 ppm/K) | Embeddable, 嵌入式 |
| 1-RY61-1.5/120K | 1.5 mm | 0.059 in | 0.8 mm | 0.031 in | 7.2 mm | 0.283 in | 10.2 mm | 0.402 in | 120 Ohms, 120 Ohm | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F), 低碳钢(10.8 ppm/K) | Embeddable, 嵌入式 |
| 1-RY61-1.5/120K3 | 1.5 mm | 0.059 in | 0.8 mm | 0.031 in | 7.2 mm | 0.283 in | 10.2 mm | 0.402 in | 120 Ohms, 120 Ohm | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F), 低碳钢(10.8 ppm/K) | Embeddable, 嵌入式 |
| 1-RY61-1.5/120M | 1.5 mm | 0.059 in | 0.77 mm | 0.03 in | 11.7 mm | 0.461 in | 22.5 mm | 0.886 in | 120 Ohms, 120 Ohm | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F), 低碳钢(10.8 ppm/K) | Embeddable, 嵌入式 |
| 1-RY61-1.5/120R | 1.5 mm | 0.059 in | 0.8 mm | 0.031 in | 8 mm | 0.315 in | 13.5 mm | 0.531 in | 120 Ohms, 120 Ohm | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F), 低碳钢(10.8 ppm/K) | Embeddable, 嵌入式 |
| 1-RY61-1.5/120R3 | 1.5 mm | 0.059 in | 0.8 mm | 0.031 in | 8 mm | 0.315 in | 13.5 mm | 0.531 in | 120 Ohms, 120 Ohm | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F), 低碳钢(10.8 ppm/K) | Embeddable, 嵌入式 |
| 1-RY61-1.5/120S | 1.5 mm | 0.059 in | 0.8 mm | 0.031 in | 10.2 mm | 0.402 in | 10.2 mm | 0.402 in | 120 Ohms, 120 Ohm | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F), 低碳钢(10.8 ppm/K) | Embeddable, 嵌入式 |
| 1-RY61-1.5/350M | 1.5 mm | 0.059 in | 0.77 mm | 0.03 in | 11.7 mm | 0.461 in | 22.5 mm | 0.886 in | 350 Ohms, 350 Ohms | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F), 低碳钢(10.8 ppm/K) | Embeddable, 嵌入式 |
| 1-RY61-3.2/120S | 3.2 mm | 0.126 in | 3.2 mm | 0.126 in | 20.9 mm | 0.823 in | 22 mm | 0.866 in | 120 Ohms, 120 Ohm | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F), 低碳钢(10.8 ppm/K) | Embeddable, 嵌入式 |
| 1-RY67-1.5/120R | 1.5 mm | 0.059 in | 0.8 mm | 0.031 in | 8 mm | 0.315 in | 13.5 mm | 0.531 in | 120 Ohms, 120 Ohm | Titanium / gray cast iron (9 ppm/K; 5.0 ppm/°F), 钛/灰口铸铁(9 ppm/K) | Embeddable, 嵌入式 |
| 1-VY61-1.5/120S | 1.5 mm | 0.059 in | 0.8 mm | 0.031 in | 10.2 mm | 0.402 in | 10.2 mm | 0.402 in | 120 Ohms, 120 Ohm | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F), 低碳钢(10.8 ppm/K) | Embeddable, 嵌入式 |
| 1-VY67-1.5/120S | 1.5 mm | 0.059 in | 0.8 mm | 0.031 in | 10.2 mm | 0.402 in | 10.2 mm | 0.402 in | 120 Ohms, 120 Ohm | Titanium / gray cast iron (9 ppm/K; 5.0 ppm/°F), 钛/灰口铸铁(9 ppm/K) | Embeddable, 嵌入式 |
| 1-VY68-1.5/120S | 1.5 mm | 0.059 in | 0.8 mm | 0.031 in | 10.2 mm | 0.402 in | 10.2 mm | 0.402 in | 120 Ohms, 120 Ohm | Plastic (65 ppm/K; 36.1 ppm/°F), 塑料(65 ppm/K) | Embeddable, 嵌入式 |
| XY / RY - 操作說明 | Manual | English, German |
Certificates and Approvals
| Strain Gauges - 符合性聲明 | Declaration of Conformity | English |
| Type/technology | Foil strain gauge |
| Application | Stress Analysis / structural testing |
| Geometry | 3-grid rosette |
| Measuring grid length | 3 mm, 1.5 mm, 3.2 mm |
| Measuring grid length | 0.118 in, 0.059 in, 0.126 in |
| Measuring grid width | 2.5 mm, 0.8 mm, 0.77 mm, 3.2 mm |
| Measuring grid width | 0.098 in, 0.031 in, 0.03 in, 0.126 in |
| Carrier length | 22.1 mm, 7.2 mm, 12 mm, 11.7 mm, 8 mm, 10.2 mm, 20.9 mm |
| Carrier length | 0.87 in, 0.283 in, 0.472 in, 0.461 in, 0.315 in, 0.402 in, 0.823 in |
| Carrier width | 22.1 mm, 10.2 mm, 12 mm, 22.5 mm, 13.5 mm, 22 mm |
| Carrier width | 0.87 in, 0.402 in, 0.472 in, 0.886 in, 0.531 in, 0.866 in |
| Temperature range | Limited temperature range |
| Nominal resistance | 120 Ohms, 350 Ohms |
| Gauge factor (measuring grid material) | Constantan (ca 2.0) |
| Temperature response | Ferritic steel (10.8 ppm/K; 6.0 ppm/°F), Titanium / gray cast iron (9 ppm/K; 5.0 ppm/°F), Plastic (65 ppm/K; 36.1 ppm/°F) |
| Maximum elongation | Standard |
| Fatigue life | Standard |
| Connection configuration | Solder tabs with strain relief |
| Mounting | Bondable (adhesive pre-applied), Embeddable |
| Grid protection | Covered |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.