一款极其坚固的贸易秤用单点称重传感器,结构紧凑,易于集成到各种称重系统中。
PWSE
PWSE 单点称重传感器的额定量程为 100至750kg,精度等级为C3。它非常适合在大型平台和皮带秤中使用。由于其结构紧凑,PWSE可 以很容易地集成到各种称重系统中,并且占用的空间很小。由于其采用不锈钢测量体、坚固的硅橡胶保护和IP67防护等级,坚固耐用。因此,PWSE 非常适合在恶劣条件下使用,如建筑材料称重或化学工业。
由于其特殊的测量体几何形状和标准螺纹孔的坚固安装,它确保了其可用于高达 800x800 mm 尺寸的平台秤。其出色的性价比使 PWSE 在广泛的应用中极具吸引力。几十年来,它一直在不断发展。
精确的结果,耐潮湿和电磁干扰。
用途广泛,占地空间小,测量范围宽。
非常适合在工业环境中使用。
| Code | Maximum capacity | Maximum capacity | 最小检定分度值 (Vmin) |
|---|---|---|---|
| 1-PWSEC3/100KG-1 | 100 kg | 220.46 lb | 10 g |
| 1-PWSEC3/200KG-1 | 200 kg | 441 lb | 20 g |
| 1-PWSEC3/300KG-1 | 300 kg | 661 lb | 20 g |
| 1-PWSEC3/500KG-1 | 500 kg | 1102 lb | 50 g |
| 1-PWSEC3/750KG-1 | 750 kg | 1653.46 lb | 50 g |
| PWS, PWSE - 數據表 | Data Sheets | English |
| PWS, PWSE - 數據表 | Data Sheets | German |
| PWS, PWSE - 數據表 | Data Sheets | Japanese |
| PWSE - 快速指南 | Quick Start Guide | English, Italian, French, Chinese, German |
| PWS, PWSE - 安全 | Safety Instructions | English, German |
| PWSE - 安全 | Safety Instructions | English, Italian, French, Portuguese, Chinese, Korean, German, Spanish, Japanese |
| PWS, PWSE - 安裝說明 | Mounting Instructions | English, French, German |
| PWS, PWSE - 安裝說明 | Mounting Instructions | English, German |
| 单点称重传感器 - 安裝說明 | Mounting Instructions | English, French, German |
Certificates and Approvals
| PWS, PWSE - 證書 | Certificates | English |
| PWSE-證書 | Certificates | English |
| PWSE - 符合性聲明 | Declaration of Conformity | English |
| PWSE - EU 符合性聲明 | Declaration of Conformity | English |
| PWSE capacity 100kg-200kg - CAD | CAD Step Files |
| PWSE capacity 300kg - CAD | CAD Step Files |
| PWSE capacity 500kg-750kg - CAD | CAD Step Files |
| Type | Single point |
| Application | Static Filling/Dosing |
| Maximum capacity | 100 kg, 300 kg, 750 kg, 200 kg, 500 kg |
| Maximum capacity | 220.46 lb, 661 lb, 1653.46 lb, 441 lb, 1102 lb |
| Accuracy class | C3MR |
| Degree of protection | IP67 |
| Minimum verification interval (Vmin) | 10 g, 20 g, 50 g |
| Material | Stainless steel with protective coating |
| Certification | OIML |
| Maximum platform size | 800 mm x 800 mm (31.5'' x 31.5'') |
| Output signal | Passive (mV/V) |
| Special feature | None |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.