PACEline CHW 系列压电力垫圈适用于极端温度:-55 °C至+300 °C(-94 °F至500 °F)。
PACELINE CHW
PACEline CHW系 列压电力垫圈具有标准尺寸,有两种版本,基于不同的传感器晶体,即石英(温度高达200 °C,型号 CHW-2/60 kN)或磷酸镓(温度高达300 °C,型号CHW-3/60 kN)。这两种型号都可用于低至 -55 °C 的温度。
CHW 传感器的温度灵敏度非常低,因此可以在室温下进行调整。
即使在极端温度下也能获得可靠的测量结果。在室温下易于调整,使传感器能够在极端温度范围内使用。
即使在极端恶劣的环境中(例如钣金生产、极端气候测试),也能获得一致可靠的结果
丰富的附件可快速安装。安装时无需额外的绝缘垫圈(电隔离)。
| Code | Name |
|---|---|
| 1-CHW-2/60KN | 压电力垫圈 60KN 200 °C |
| 1-CHW-3/60KN | 压电力垫圈 60KN 300 °C |
| CHW - 數據表 | Data Sheets | English |
| CHW - 數據表 | Data Sheets | French |
| CHW - 數據表 | Data Sheets | German |
| CHW - 數據表 | Data Sheets | Italian |
| CHW - 安裝說明 | Mounting Instructions | English, Italian, French, German |
Certificates and Approvals
| PACEline CST/300,PACEline CHW,PACEline CFW,PACEline CFT+ / PACEline CFTplus,PACEline CLP,PACEline CSW - 符合性聲明 | Declaration of Conformity | English |
| Paceline CHW - CAD | CAD Step Files |
| Maximum capacity (nominal load) | 60 kN |
| Maximum capacity (nominal load) | 13.5 klbf |
| Tensile / compression | Compression |
| Type/technology | Piezoelectric |
| Calibration | Not calibrated |
| Output signal | pC (passive piezoelectric) |
| HBK Accuracy class | 1 |
| Degree of protection | IP65 |
| Mechanical adaptation | Force washer |
| Height (without accessories) | 11 mm |
| Height (without accessories) | 0.433 in |
| Diameter (without cable or plug) | 13 mm |
| Diameter (without cable or plug) | 0.51181 in |
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.