高声级传声器,外部极化
4941型高声压传声器专为在4Hz至20kHz的频率范围内进行枪声、烟花和火箭等极高声级测量而设计。
这款压力场传声器的坚固构造使其能够承受高达 201 dB 的瞬态压力而不受损害。由于外部极化,4941 型必须与经典的前置放大器一起使用。
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| Product Data: ¼-inch Pressure-field Microphone Type 4941 | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization | Classical |
| Sensitivity | 0.09 mV/Pa, 0.08 mV/Pa |
| Lower frequency | 4 Hz |
| Higher frequency | 20 kHz |
| Lower dynamic range | 74 dB |
| Higher dynamic range | 184 dB |
| Diameter | 1/4 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
The unit is assembled in a clean-room environment and sealed together, after which it is assigned one single type number and one single serial number. This means that the combined unit has better precision and long-time stability, and is handled as one complete unit.
The unit also contains TEDS, which means that information about the serial number, type and sensitivity is stored within it.