1/4 英寸压力场传声器,外部极化
用于在 4 Hz 至 70 kHz 频率范围内进行高声级和高频测量 的压力场传声器。
4938型1/4英寸压力场传声器 专为高声级和高频测量而设计。传声器设计可承受粗暴操作和高达 300°C (572°F) 的高温。
| 1/4'' Pressure-field Microphone Type 4938 | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization | Classical |
| Sensitivity | 1.4 mV/Pa, 1.6 mV/Pa |
| Lower frequency | 4 Hz |
| Higher frequency | 70 kHz |
| Lower dynamic range | 42 dB, 30 dB |
| Higher dynamic range | 172 dB |
| Diameter | 1/4 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C, -40 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C, 300 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F, -40 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F, 572 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
The unit is assembled in a clean-room environment and sealed together, after which it is assigned one single type number and one single serial number. This means that the combined unit has better precision and long-time stability, and is handled as one complete unit.
The unit also contains TEDS, which means that information about the serial number, type and sensitivity is stored within it.