1/8“压力场传声器,外部极化
压力场传声器,专为在受限空间中进行非常高频率的测量而设计,频率范围为6 Hz至140 kHz。
4138型专为高声级和极高频率测量以及在狭小空间中的测量而设计。由于是外部极化,4138型必须与经典的前置放大器一起使用。
| 1/8-inch Pressure-field Microphone Type 4138 | Data Sheets | English |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization | Classical |
| Sensitivity | 0.56 mV/Pa, 0.8 mV/Pa |
| Lower frequency | 6.5 Hz |
| Higher frequency | 140 kHz |
| Lower dynamic range | 52.2 dB |
| Higher dynamic range | 168 dB |
| Diameter | 1/8 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -30 °C |
| Maximum Temperature | 100 °C |
| Minimum Temperature | -22 °F |
| Maximum Temperature | 212 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
The unit is assembled in a clean-room environment and sealed together, after which it is assigned one single type number and one single serial number. This means that the combined unit has better precision and long-time stability, and is handled as one complete unit.
The unit also contains TEDS, which means that information about the serial number, type and sensitivity is stored within it.