4966-A-041
Free-field microphone with 10-32 UNF Connectors, designed for measurements in confined spaces, or when building an array with a low noise floor.
A robust and stable free‐field microphone cartridge designed for high‐precision acoustic measurements. Type 4966 is developed and refined for measurements where a high sensitivity microphone with a full 20 kHz bandwidth is preferred and is optimized for use with the protection grid in place.
Microphone Type 4966 is prepolarized, so it is well suited for use in battery-operated equipment and environments with high humidity.
| Microphone Type 4966 Family | Data Sheets | English |
| Microphone Type 4966 Family | Data Sheets | Japanese |
| Sound & Vibration Pocket Handbook 2022 | Tech Notes | English |
| 标准 | ANSI S1.4, IEC 61672 |
| 声场 | Free field |
| 极化 | CCLD |
| 灵敏度 | 48.4 mV/Pa |
| 下限频率 | 12.5 Hz |
| 上限频率 | 20 kHz |
| 较低动态范围 | 16.5 dB |
| 较高动态范围 | 134 dB |
| 直径 | 1/2 inch |
| 排气 | Rear |
| 最低温度 | -20 °C |
| 最高温度 | 60 °C |
| 最低温度 | -4 °F |
| 最高温度 | 140 °F |
| 输出信号 | Passive |