外部极化½英寸自由场传声器,6.3 HZ – 20 KHZ
传声器设计用于从6.3 Hz到20 kHz的高精度自由场测量,具有高灵敏度。
4190 系列
4190型专为需要高灵敏度传声器的精密自由场测量而设计。4190型为外部极化设计,必须与经典前置放大器一起使用。
| Code | 极化 |
|---|---|
| -4190-B-001- | CCLD, CCLD |
| -4190-C-001- | Classical, 经典 |
| -4190-L-001- | Classical, 经典 |
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Free field |
| Polarization | CCLD, Classical |
| Sensitivity | 50 mV/Pa |
| Lower frequency | 3.15 Hz |
| Higher frequency | 20 kHz |
| Lower dynamic range | 15 dB |
| Higher dynamic range | 148 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Rear |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
The unit is assembled in a clean-room environment and sealed together, after which it is assigned one single type number and one single serial number. This means that the combined unit has better precision and long-time stability, and is handled as one complete unit.
The unit also contains TEDS, which means that information about the serial number, type and sensitivity is stored within it.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.