带前置放大器的低噪声水听器
8106型水听器内置厚膜、低噪声、10dB前置放大器,可对信号进行调理,以便在非常长的距离内传输。这使得8106型水听器适用于水下声测量,深度可达1000米。
8106 系列
8106型是一款宽范围压电水听器,配有前置放大器,可在7Hz至80kHz的频率范围内进行水声测量,具有出色的接收灵敏度,为−173dB re 1V/μPa。
| Hydrophone Types 8103, 8104, 8105, 8106 | Data Sheets | English |
| Hydrophones Types 8103, 8104, 8105 and 8106 | Manual | English |
| Sensitivity | 2.24 mV/Pa |
| Lower frequency | 3 Hz |
| Higher frequency | 80 kHz |
| Maximum operating static pressure | 267 dB (9.8 × 10^6 Pa) |
| Mounting space - length | 182 mm |
| Mounting space - length | 7.17 in |
| Mounting space - width | 32 mm |
| Mounting space - width | 1.26 in |
| Mounting space - height | 182 mm |
| Mounting space - height | 7.17 in |
The preamplifier provides a 7Hz high-pass filter and an insert-voltage calibration facility, but does not allow the hydrophone to be used as a projector.
The hydrophone is built to withstanding high static pressure, the operational upper limit being 107 Pa (100 atm / 1000 m (3250 ft.) ocean depth.
An integrated watertight connector allows quick disconnection of the cable and makes replacement and storage very easy.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.
This will bring together HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, and Discom brands, helping you innovate faster for a cleaner, healthier, and more productive world.