Dytran Model 3410A CAN-MD Accelerometer is a Piezoelectric Smart Accelerometer that processes raw analog data inside the sensor, enabling a CAN-Bus based architecture that delivers actionable results, not just raw data.
| 3410A Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Direction/Axes | Uniaxial |
| Measurement range | 4905 m/s² |
| Measurement range | 500 g |
| Application | Speciality |
| Weight | 125 g |
| Weight | 4.4 oz |
| Lower frequency | 1 Hz |
| Higher frequency | 15500 Hz |
| Minimum Temperature | -40 °C |
| Maximum Temperature | 121 °C |
| Minimum Temperature | -40 °F |
| Maximum Temperature | 250 °F |
| Mounting | Center bolt mounting |
| Resonance frequency | 40 kHz |
| Electrical connector location | Side |
| TEDS | No |