Dytran series 7583 is a high precision triaxial variable capacitance (VC) accelerometer that is used in road load testing, flight testing, in-flight vibration testing, flutter testing, low frequency aircraft/airframe vibration measurements, and structural dynamics.
Dytran series 7583 is a high precision triaxial variable capacitance (VC) accelerometer that is used in road load testing, flight testing, in-flight vibration testing, flutter testing, low frequency aircraft/airframe vibration measurements, and structural dynamics.
| 7583A Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Type/technology | MEMS-based |
| Direction/Axes | Triaxial |
| Measurement range | 100 m/s², 2000 m/s², 1000 m/s², 50 m/s², 300 m/s² |
| Measurement range | 10 g, 200 g, 100 g, 5 g, 30 g |
| Application | General purpose |
| Weight | 38 g |
| Weight | 1.34 oz |
| Sensitivity tolerance | 10 % |
| Sensitivity | 400 mV/g, 20 mV/g, 40 mV/g, 800 mV/g, 133 mV/g |
| Lower frequency | 0 Hz |
| Higher frequency | 1.8 kHz, 2.2 kHz, 2.8 kHz, 1 kHz, 2.1 kHz |
| Minimum Temperature | -55 °C |
| Maximum Temperature | 125 °C |
| Minimum Temperature | -67 °F |
| Maximum Temperature | 257 °F |
| Mounting | Stud mounting |
| Resonance frequency | 4 kHz, 7 kHz, 6 kHz, 3 kHz, 5 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side |
| TEDS | No |
| Filtering | None |