Dytran series 7503 is a high precision triaxial variable capacitance (VC) accelerometer used in airbag testing, crash testing, robotics, seismic monitoring and tilt measurement.
Dytran series 7503 is a high precision triaxial variable capacitance (VC) accelerometer used in airbag testing, crash testing, robotics, seismic monitoring and tilt measurement.
| 7503D Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Type/technology | MEMS-based |
| Direction/Axes | Triaxial |
| Measurement range | 500 m/s², 4000 m/s², 50 m/s², 49.1 m/s², 196.2 m/s², 250 m/s², 20 m/s², 1000 m/s² |
| Measurement range | 50 g, 400 g, 5 g, 25 g, 2 g, 100 g |
| Application | General purpose |
| Weight | 38 g |
| Weight | 1.34 oz |
| Sensitivity tolerance | 5 % |
| Sensitivity | 80 mV/g, 10 mV/g, 800 mV/g, 160 mV/g, 2 pC/g, 0 mV/g, 40 mV/g |
| Lower frequency | 0 Hz |
| Higher frequency | 1.7 kHz, 1.6 kHz, 0.4 kHz, 0.5 kHz, 0.1 kHz, 0.8 kHz |
| Minimum Temperature | -55 °C |
| Maximum Temperature | 125 °C |
| Minimum Temperature | -67 °F |
| Maximum Temperature | 257 °F |
| Mounting | Stud mounting |
| Resonance frequency | 4.1 kHz, 2 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Side |
| TEDS | No |
| Filtering | None |