Dytran model 3115AH is as a miniature, high temperature, IEPE, quartz-based accelerometer
Dytran model 3115A is as a miniature, high temperature, IEPE, quartz-based accelerometer
| 3115A Vibration Transducer | Data Sheets | English |
| Type/technology | Piezoelectric CCLD (IEPE) |
| Direction/Axes | Uniaxial |
| Measurement range | 5000 m/s² |
| Measurement range | 500 g |
| Application | High temperature |
| Weight | 2 g |
| Weight | 0.07 oz |
| Sensitivity tolerance | 30 % |
| Sensitivity | 10 mV/g |
| Lower frequency | 25 Hz |
| Higher frequency | 10 kHz |
| Minimum Temperature | -50 °C |
| Maximum Temperature | 200 °C |
| Minimum Temperature | -60 °F |
| Maximum Temperature | 392 °F |
| Mounting | Adhesive mounting |
| Resonance frequency | 40 kHz |
| Electric isolation | None |
| Output signal (connectivity) | Analogue |
| Electrical connector location | Integral cable |
| TEDS | No |
| Filtering | None |