The Dytran 3056F Series consists of high-temperature, hermetically sealed IEPE accelerometers designed for dynamic vibration measurements in harsh environments.
Featuring a planar shear ceramic sensing element housed in titanium, these sensors offer excellent low-frequency response and base isolation.
These sensors feature:
| Type/technology | Piezoelectric CCLD (IEPE) |
| Direction/Axes | Uniaxial |
| Measurement range | 9800 m/s², 4900 m/s², 2450 m/s², 980 m/s², 490 m/s², 245 m/s², 98 m/s² |
| Measurement range | 1000 g, 500 g, 250 g, 100 g, 50 g, 25 g, 10 g |
| Application | General purpose |
| Weight | 10 g |
| Weight | 0.35 oz |
| Sensitivity tolerance | 5 % |
| Sensitivity | 5 mV/g, 10 mV/g, 20 mV/g, 50 mV/g, 100 mV/g, 200 mV/g, 500 mV/g |
| Lower frequency | 1 Hz |
| Higher frequency | 5000 Hz |
| Minimum Temperature | -55 °C, -40 °C |
| Maximum Temperature | 163 °C, 85 °C |
| Minimum Temperature | -67 °F, -40 °F |
| Maximum Temperature | 325 °F, 185 °F |
| Mounting | Stud mounting |
| Resonance frequency | 35 kHz |
| Electric isolation | Case isolated |
| Electrical connector location | Top |
| TEDS | No, Yes |
| Filtering | None |