FS62CSS
The Composite Strain Sensor is ideal for bonding to various surfaces, including heterogeneous materials such as concrete and composites. It provides a measurement range of ±5,000 µm/m and outstanding fatigue resistance. Available with aramid cables for dielectric requirements, as commonly used in wind turbines, or armored cables for harsh environments like civil structure monitoring. Combine with the matching temperature sensor for compensation and use protective accessories to extend service life.
Adheres to all surfaces, including heterogeneous materials like concrete and composites, outperforming conventional electrical strain gauges that require uniform substrates.
Exceptional fatigue resistance and long-term stability, even in harsh environments, thanks to aramid or armored cable options—superior to most FBG competitors with limited ruggedness.
Immune to electromagnetic interference and environmental noise, ensuring accurate measurements where traditional sensors fail.
| Code | Nom |
|---|---|
| 1-FS62CSS-ARM/1510 | Extensomètre optique composite FC 1510 |
| 1-FS62CSS-ARM/1520 | Extensomètre optique composite FC 1520 |
| 1-FS62CSS-ARM/1530 | Extensomètre optique composite FC 1530 |
| 1-FS62CSS-ARM/1540 | Extensomètre optique composite FC 1540 |
| 1-FS62CSS-ARM/1550 | Extensomètre optique composite FC 1550 |
| 1-FS62CSS-ARM/1560 | Extensomètre optique composite FC 1560 |
| 1-FS62CSS-ARM/1570 | Extensomètre optique composite FC 1570 |
| 1-FS62CSS-ARM/1580 | Extensomètre optique composite FC 1580 |
| 1-FS62CSS-ARM/1590 | Extensomètre optique composite FC 1590 |
| K-FS62CSS | Extensomètre optique composite config. |
| FS62CSS - Caractéristiques techniques | Data Sheets | English |
| newLight FS62 - Caractéristiques techniques | Data Sheets | Japanese |
| newLight FS62 - Caractéristiques techniques | Data Sheets | German |
| newLight FS62 - Caractéristiques techniques | Data Sheets | French |
| newLight FS63,newLight FS62 - Notice de montage | Mounting Instructions | English |
| newLight FS63,newLight FS62 - Notice de montage | Mounting Instructions | Japanese |
| newLight FS63,newLight FS62 - Notice de montage | Mounting Instructions | German |
| FS62CSS, FS63CTS newLight - Notice de Montage | Mounting Instructions | French |
Sales documents
| Optical Measurement - Brochure | Brochure | English |
| Type/technology | Fiber Bragg Grating |
| Application | Optical stress measurement |
| Geometry | Linear |
| Measuring grid length | 5 mm |
| Measuring grid length | 0.2 in |
| Measuring grid width | 0.195 mm |
| Measuring grid width | 0.008 in |
| Carrier length | 130 mm |
| Carrier length | 5.1 in |
| Carrier width | 20 mm |
| Carrier width | 0.8 in |
| Temperature range | Limited temperature range |
| Nominal resistance | Other resistance |
| Gauge factor (measuring grid material) | FBG (ca. 0.79) |
| Temperature response | No matching of temperature response |
| Maximum elongation | Enhanced |
| Fatigue life | Enhanced |
| Connection configuration | Optical fiber (for optical fibers (FC/APC, SC/APC, splice) |
| Mounting | Bondable |
| Grid protection | Other |
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.
Cela réunira les marques HBM, Brüel & Kjær, nCode, ReliaSoft, MicroStrain et Discom, vous aidant à innover plus rapidement pour un monde plus propre, plus sain et plus productif.