½-INCH PRESSURE-FIELD MICROPHONE, PREPOLARIZED, 3 HZ – 10 KHZ
Pressure-field microphone designed for coupler measurements and in-cabin measurements (complying to ANSI standards) over a frequency range of 3 Hz to 10 kHz.
This high sensitivity pressure-field microphone optimised for pressure-field response as required in applications such as coupler measurements, or close to hard surfaces.
| ½-inch Prepolarized Pressure-field Microphone - Type 4953 | Data Sheets | English |
| Standard | ANSI S1.4 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization voltage | 0V |
| Sensitivity | 50 mV/Pa |
| Lower limiting frequency | 3 Hz |
| Higher limiting frequency | 10 kHz |
| Inherent noise | 16 dB(A) |
| Upper limiting of dynamic range | 146 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Rear |
| Minimum Temperature | -30 °C |
| Maximum Temperature | 150 °C |
| Minimum Temperature | -22 °F |
| Maximum Temperature | 302 °F |
La respuesta de frecuencia del Type 4953 ha sido cuidadosamente diseñada de tal manera que este micrófono también tiene una buena respuesta de incidencia aleatoria, lo que lo hace adecuado para mediciones de ruido en cabinas de hasta 10 kHz, por ejemplo, en la industria automotriz.