HIGH-LEVEL SOUND PRESSURE MICROPHONE, EXT. POLARIZED
High Sound Pressure Microphone Type 4941 is designed for extremely high-level measurements such as gunshot, fireworks and rockets over the frequnency range of 4Hz to 20 kHz.
The robust construction of this pressure-field microphone allows it to sustain burst pressure up to 201 dB without damage. Being externally polarized, Type 4941 must be used with a classical preamplifier.
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| Product Data: ¼-inch Pressure-field Microphone Type 4941 | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization | Classical |
| Sensitivity | 0.09 mV/Pa, 0.08 mV/Pa |
| Lower frequency | 4 Hz |
| Higher frequency | 20 kHz |
| Lower dynamic range | 74 dB |
| Higher dynamic range | 184 dB |
| Diameter | 1/4 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
List of accessories available for all variants of this family
이 장치는 클린룸 환경에서 조립되어 밀봉되며, 이후 하나의 유형 번호와 하나의 일련 번호가 부여됩니다. 이는 결합된 장치가 더 나은 정밀도와 장기 안정성을 가지며, 하나의 완전한 장치로 취급됨을 의미합니다.
이 장치에는 TEDS가 포함되어 있어, 일련 번호, 유형 및 감도에 대한 정보가 내부에 저장됩니다.