1/4-INCH PRESSURE-FIELD MICROPHONE, EXTERNALLY POLARIZED
Pressure-field microphone for high-level and high-frequency measurements over a frequency range of 4 Hz to 70 kHz.
Pressure-field ¼-inch Microphone Type 4938 is designed for high-level and high-frequency measurements. The microphone is geared to withstand rough handling and high temperatures of up to 300°C (572°F).
| 1/4'' Pressure-field Microphone Type 4938 | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization | Classical |
| Sensitivity | 1.4 mV/Pa, 1.6 mV/Pa |
| Lower frequency | 4 Hz |
| Higher frequency | 70 kHz |
| Lower dynamic range | 42 dB, 30 dB |
| Higher dynamic range | 172 dB |
| Diameter | 1/4 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C, -40 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C, 300 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F, -40 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F, 572 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
List of accessories available for all variants of this family
이 장치는 클린룸 환경에서 조립되고 밀봉된 후 단일 유형 번호와 단일 일련 번호가 할당됩니다. 이는 결합된 장치가 더 나은 정밀도와 장기 안정성을 가지며 하나의 완전한 장치로 처리된다는 것을 의미합니다.
이 장치는 또한 TEDS를 포함하고 있어 일련 번호, 유형 및 감도에 대한 정보가 저장됩니다.