1/2" LOW FREQUENCY PRESSURE FIELD MICROPHONE
Low frequency microphone Type 4193 is designed for infrasound measurements over a frequency range of 0.07 Hz to 20 kHz. The microphone is externally polarized and must be used with a classical preamplifier.
Type 4193 Low Frequency Microphone is built for making infrasound measurement in ship engine rooms, in helicopters and in wind-buffeted buildings, due to its extremely low cut-off frequency.
When used with Infrasound Adaptor UC-0211, the lower limiting frequency of the preamplifier is reduced to 0.1 Hz.
Pressure-field microphones are optimised to have a flat frequency response in a pressure field, and work well for making measurements in small, closed couplers or close to hard, reflective surfaces. The microphone is an ideal choice when making:
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization | Classical |
| Sensitivity | 2 mV/Pa |
| Lower frequency | 0.1 Hz |
| Higher frequency | 20 kHz |
| Lower dynamic range | 29 dB |
| Higher dynamic range | 148 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
List of accessories available for all variants of this family
해당 장치는 클린룸 환경에서 조립 및 밀봉된 후, 단일 유형 번호와 단일 일련 번호가 부여됩니다. 이는 결합된 장치가 더 나은 정밀도와 장기적인 안정성을 가지며, 하나의 완전한 장치로 취급된다는 것을 의미합니다.
이 장치에는 TEDS가 포함되어 있어 일련 번호, 유형 및 감도에 대한 정보가 내부에 저장됩니다.