½-INCH PRESSURE-FIELD MICROPHONE, EXTERNALLY POLARIZED
Pressure-field microphone designed for high-precision coupler measurements or ANSI noise measurement over a frequency range of 3.15 Hz to 20 kHz.
Type 4192 is designed for high-precision coupler measurements or ANSI noise measurements. Being externally polarized, Type 4192 must be used with a classical preamplifier.
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| ½-inch Condenser Microphone Cartridge Types 4192-S and 4192-T, for Calibration Systems | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization | Classical |
| Sensitivity | 12.5 mV/Pa |
| Lower frequency | 3.15 Hz |
| Higher frequency | 20 kHz |
| Lower dynamic range | 20.7 dB, 19 dB |
| Higher dynamic range | 162 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C, -30 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C, 300 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F, -22 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F, 572 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
List of accessories available for all variants of this family
이 장치는 클린룸 환경에서 조립되고 밀봉된 후 하나의 유형 번호와 하나의 일련 번호가 부여됩니다. 이는 결합된 장치가 더 나은 정밀도와 장기 안정성을 가지며 하나의 완전한 장치로 취급됨을 의미합니다.
이 장치에는 TEDS도 포함되어 있어 일련 번호, 유형 및 감도에 대한 정보가 내부에 저장됩니다.