1/8" PRESSURE-FIELD MICROPHONE, EXTERNALLY POLARIZED
Pressure-field microphone designed for very high-frequency measurements in confined spaces with a frequency range of 6 Hz to 140 kHz.
Type 4138 is designed for high-level and very high-frequency measurements and measurements in confined spaces. Being externally polarized, Type 4138 must be used with a classical preamplifier.
| 1/8-inch Pressure-field Microphone Type 4138 | Data Sheets | English |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization | Classical |
| Sensitivity | 0.56 mV/Pa, 0.8 mV/Pa |
| Lower frequency | 6.5 Hz |
| Higher frequency | 140 kHz |
| Lower dynamic range | 52.2 dB |
| Higher dynamic range | 168 dB |
| Diameter | 1/8 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -30 °C |
| Maximum Temperature | 100 °C |
| Minimum Temperature | -22 °F |
| Maximum Temperature | 212 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
List of accessories available for all variants of this family
이 장치는 클린룸 환경에서 조립되어 밀봉되며, 이후 단일 유형 번호와 단일 일련번호가 할당됩니다. 이는 결합된 유닛이 더 높은 정밀도와 장기 안정성을 가지며, 하나의 완전한 단위로 취급된다는 것을 의미합니다.
또한 TEDS가 포함되어 있어 일련번호, 종류, 민감도에 관한 정보가 저장됩니다.