1/4-INCH FREE-FIELD MICROPHONE, PREPOLARIZED
Free-field microphone designed for high-level and high-frequency measurements over a frequency range of 4 Hz to 100 kHz.
Type 4954 is a 1/4-inch Prepolarized Free-field microphone and is specially designed for high-level and high-frequency measurements.
The use of a laser welded stainless steel diaphragm and a stainless steel protection grid, make this microphone capable of withstanding rough environments.
| 1/4-inch Prepolarized Free-field TEDS Microphone Types 4954-A and 4954-B | Data Sheets | English |
| Standard | IEC 61094, IEC 61672 |
| Sound field | Free field |
| Polarization | CCLD, Classical |
| Sensitivity | 2.8 mV/Pa |
| Lower frequency | 16 Hz, 50 Hz, 3 Hz |
| Higher frequency | 80 kHz, 22 kHz |
| Lower dynamic range | 40 dB, 34 dB |
| Higher dynamic range | 159 dB, 164 dB |
| Diameter | 1/4 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C, 100 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F, 212 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
List of accessories available for all variants of this family
이 마이크는 다음과 같은 것으로 구성되어 있습니다마이크 타입 49541/4인치 마이크 프리앰프에 레이저 용접. 이 장치는 클린룸 환경에서 조립되어 밀봉되며, 이후 단일 유형 번호와 단일 일련번호가 할당됩니다. 이는 결합된 유닛이 더 높은 정밀도와 장기 안정성을 가지며, 하나의 완전한 단위로 취급된다는 것을 의미합니다.
트랜스듀서는 모든 CCLD 입력에 연결할 수 있으며 IEEE P1451.4 V0.9 TEDES(트랜스듀서 전자 데이터 시트)를 지원합니다. 또한 TEDS가 포함되어 있어 일련번호, 종류, 민감도에 관한 정보가 저장됩니다.