1/4" FREE-FIELD MICROPHONE, EXT. POLARIZED
Free-field microphone designed for high-level and high-frequency measurements over a frequency range of 4 Hz to 100 kHz.
Using stainless steel diaphragm and protection grid, Type 4939 Microphone is built to withstand rough environments and can be used in high-temperature measurements up to 150°C (302°F).
The microphone requires an external polarization voltage and must therefore be used with a classical preamplifier. Externally polarized microphones can be used at higher temperatures without severe changes in measurement sensitivity.
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Free field |
| Polarization | Classical |
| Sensitivity | 3.5 mV/Pa, 4 mV/Pa |
| Lower frequency | 4 Hz |
| Higher frequency | 100 kHz |
| Lower dynamic range | 35 dB |
| Higher dynamic range | 164 dB |
| Diameter | 1/4 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
List of accessories available for all variants of this family
해당 장치는 클린룸 환경에서 조립 및 밀봉 처리된 후, 하나의 유형 번호와 하나의 일련 번호가 부여됩니다. 이는 결합된 유닛이 더 우수한 정밀도와 장기 안정성을 가지며, 하나의 완전한 유닛으로 취급됨을 의미합니다.
해당 유닛에는 TEDS가 내장되어 있어 일련번호, 유형 및 감도 정보가 저장되어 있습니다.