½-INCH FREE-FIELD MICROPHONE, EXTERNALLY POLARIZED, 3.15 HZ – 40 KHZ
Free-field microphone for high-precision, free-field measurements with a wide frequency range/bandwidth of 3.15 Hz to 40 kHz.
Type 4191 is designed for high-precision, free-field measurements where a wide bandwidth is required. Being externally polarized, Type 4191 must be used with a classical preamplifier.
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Free field |
| Polarization | Classical |
| Sensitivity | 12.5 mV/Pa |
| Lower frequency | 3.15 Hz |
| Higher frequency | 40 kHz |
| Lower dynamic range | 21.4 dB |
| Higher dynamic range | 162 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
List of accessories available for all variants of this family
해당 장치는 클린룸 환경에서 조립 및 밀봉 처리된 후, 하나의 유형 번호와 하나의 일련 번호가 부여됩니다. 이는 결합된 유닛이 더 우수한 정밀도와 장기 안정성을 가지며, 하나의 완전한 유닛으로 취급됨을 의미합니다.
해당 유닛에는 TEDS가 내장되어 있어 일련번호, 유형 및 감도 정보가 저장되어 있습니다.