½-INCH FREE-FIELD MICROPHONE, EXTERNALLY POLARIZED, 6.3 HZ – 20 KHZ
Microphone designed for high-precision free-field measurements from 6.3 Hz to 20 kHz with high sensitivity.
Type 4190 is designed for high-precision free-field measurements where a microphone with high sensitivity is required. Being externally polarized, Type 4190 must be used with classical preamplifier.
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Free field |
| Polarization | CCLD, Classical |
| Sensitivity | 50 mV/Pa |
| Lower frequency | 3.15 Hz |
| Higher frequency | 20 kHz |
| Lower dynamic range | 15 dB |
| Higher dynamic range | 148 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Rear |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 80 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 176 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
List of accessories available for all variants of this family
이 장치는 클린룸 환경에서 조립되고 밀봉된 후, 하나의 유형 번호와 하나의 일련 번호가 부여됩니다. 이는 결합된 장치가 더 나은 정밀도와 장기적인 안정성을 가지며, 하나의 완전한 장치로 취급된다는 것을 의미합니다.
이 장치에는 TEDS가 포함되어 있어, 일련 번호, 유형 및 감도에 대한 정보가 내부에 저장됩니다.