½-INCH FREE-FIELD MICROPHONE, PREPOLARIZED
Free-field microphone for measurements in transport-noise measurements, architectural acoustics and electroacoustics over a frequency range of 8 Hz to 12.5 kHz.
Type 4188 is designed for free-field measurements where an economy microphone with medium sensitivity is required. Being prepolarized, Type 4188 can be used with both CCLD and classical preamplifiers.
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | ANSI S1.4 |
| Sound field | Free field |
| Polarization | Classical, CCLD |
| Sensitivity | 31.6 mV/Pa |
| Lower frequency | 8 Hz, 20 Hz |
| Higher frequency | 12.5 kHz |
| Lower dynamic range | 15.8 dB, 19 dB |
| Higher dynamic range | 146 dB, 138 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Rear |
| Minimum Temperature | -30 °C |
| Maximum Temperature | 100 °C |
| Minimum Temperature | -22 °F |
| Maximum Temperature | 212 °F |
| Output signal (connectivity) | Passive |
List of accessories available for all variants of this family
타입 4188-A-021은 중간 감도가 필요한 경제형 마이크로폰을 사용하는 자유장 측정을 위해 설계되었습니다.
이 장치는 클린룸 환경에서 조립되고 밀봉된 후, 하나의 타입 번호와 하나의 일련 번호가 부여됩니다. 이는 결합된 장치가 더 나은 정밀도와 장기 안정성을 가지며, 하나의 완전한 장치로 취급됨을 의미합니다.
이 장치에는 TEDS도 포함되어 있어, 일련 번호, 타입 및 감도에 대한 정보가 저장됩니다.