½-INCH SHORT CCLD PREAMPLIFIER
Designed for acoustical measurements with a CCLD input module. Prepolarized microphones can be connected to the preamplifier.
A very compact preamplifier designed for acoustical measurements with a CCLD input module in a wide range of environmental conditions and in narrow spaces. Prepolarized microphones can be connected to the preamplifier.
| Product Data for 1/2-inch CCLD Microphone Preamplifier Type 2695 | Data Sheets | English |
| Polarization | CCLD, Classical |
| Lower frequency | 20 kHz, 1 kHz |
| Higher frequency | 200 kHz, 100 kHz |
| Diameter | 1/2 inch |
| Minimum Temperature | -20 °C, -10 °C |
| Maximum Temperature | 60 °C, 50 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F, 14 °F |
| Maximum Temperature | 140 °F, 122 °F |
| Connector | BNC, Lemo 7-pin |
| Calibration facility | None |
List of accessories available for all variants of this family
| Product Code | Description |
|---|---|
|
|
Cable 10-32 UNF(M) to BNC(M), 3m, coax |