2671-W-001
CCLD Microphone Preamplifier Type 2671 enables you to make acoustical measurements with a CCLD input module. You can connect ½″ prepolarized microphones to the preamplifier.
The robust, compact design enables use of Type 2671 in a wide range of environmental conditions and in confined spaces.
| CCLD Microphone Preamplifier Type 2671-W-001 | Data Sheets | English |
| Sound & Vibration Pocket Handbook 2022 | Tech Notes | English |
| Polarization | CCLD |
| Lower frequency | 20 Hz |
| Higher frequency | 50 kHz |
| Diameter | 1/2 inch |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 60 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 140 °F |
| Connector | BNC |
| Calibration facility | None |