½-INCH PRESSURE-FIELD MICROPHONE, PREPOLARIZED, 3 HZ – 10 KHZ
Pressure-field microphone designed for coupler measurements and in-cabin measurements (complying to ANSI standards) over a frequency range of 3 Hz to 10 kHz.
This high sensitivity pressure-field microphone optimised for pressure-field response as required in applications such as coupler measurements, or close to hard surfaces.
| ½-inch Prepolarized Pressure-field Microphone - Type 4953 | Data Sheets | English |
| Standard | ANSI S1.4 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization voltage | 0V |
| Sensitivity | 50 mV/Pa |
| Lower limiting frequency | 3 Hz |
| Higher limiting frequency | 10 kHz |
| Inherent noise | 16 dB(A) |
| Upper limiting of dynamic range | 146 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Rear |
| Minimum Temperature | -30 °C |
| Maximum Temperature | 150 °C |
| Minimum Temperature | -22 °F |
| Maximum Temperature | 302 °F |
4953형 마이크로폰의 주파수 응답 특성은 신중하게 설계되어 임의 방향성 응답도 우수하며, 이에 따라 자동차 산업 등에서 10kHz까지의 실내 소음 측정에 적합합니다.