½-INCH PRESSURE-FIELD MICROPHONE, PREPOLARIZED, 8 HZ – 10 KHZ
Pressure-field microphone designed for coupler measurements in connection with telephone and hearing aid testing over a frequency range of 8 Hz To 10 kHz.
Prepolarized ½-inch Microphone Type 4947 is optimised for pressure-field measurements such as coupler measurements, close to hard reflective surfaces, in enclosures or cavities that are small compared to the wavelength.
For example, in connection with telephone and hearing aid testing. The microphone is prepolarized, which enables connection to CCLD input conditioning. The microphone is capable of withstanding the IEC 68-2-32 1 meter drop test.
| Prepolarized Pressure-field 1/2-inch Microphone - Type 4947 | Data Sheets | English |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization voltage | 200V |
| Sensitivity | 50 mV/Pa |
| Lower limiting frequency | 8 Hz |
| Higher limiting frequency | 10 kHz |
| Inherent noise | 15.5 dB(A) |
| Upper limiting of dynamic range | 148 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Rear |
| Minimum Temperature | -40 °C |
| Maximum Temperature | 150 °C |
| Minimum Temperature | -40 °F |
| Maximum Temperature | 302 °F |
감도는 ½인치 어댑터 DP 0776을 사용하여 250 Hz에서 교정할 수 있습니다. 액추에이터 응답은 전기적 액추에이터 UA 0033을 사용하여 측정할 수 있습니다.
압력 필드 응답은 액추에이터 응답에 관련 보정 곡선을 추가하여 얻을 수 있습니다.