1/4" PRESSURE-FIELD MICROPHONE, PREPOLARIZED
Type 4944 is a ¼-inch Prepolarized Pressure-field Microphone designed for high-level and high-frequency measurements over a frequency range of 4 Hz To 70 kHz.
Prepolarized ¼″ Pressure-field Microphone Type 4944 is specially designed for high-level and high-frequency measurements. By using new materials and a new way of mounting the diaphragm, the microphone is geared to withstand rough handling. The assembly of the microphone in a clean room environment ensures that the microphone can be used in high-humidity environments and still produce reliable results. Type 4944 can be used with sound level meters to measure high sound pressure levels
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| Prepolarized Pressure-field 1/4'' Microphone | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization voltage | 0V |
| Sensitivity | 0.9 mV/Pa |
| Lower limiting frequency | 4 Hz |
| Higher limiting frequency | 70 kHz |
| Inherent noise | 30 dB(A) |
| Upper limiting of dynamic range | 170 dB |
| Diameter | 1/4 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -20 °C |
| Maximum Temperature | 100 °C |
| Minimum Temperature | -4 °F |
| Maximum Temperature | 212 °F |
마이크 전면의 모양은 플러시 마운트 시 우수한 마이크 성능을 보장합니다. 마이크 하우징의 레이저 용접 다이어프램은 플러시 마운트 중 거친 취급에 대한 감도를 보장합니다.
감도는 ¼-inch Adaptor DP-0775를 사용한 Pistonphone Type 4228을 통해 250 Hz에서 보정할 수 있습니다. 압력 필드 응답은 어댑터 DB-0264가 있는 액추에이터 UA- 0033을 사용하여 측정할 수 있습니다. 압력 필드 응답은 액추에이터 응답과 같습니다.