1/4-INCH PRESSURE-FIELD MICROPHONE, EXTERNALLY POLARIZED
Pressure-field microphone for high-level and high-frequency measurements over a frequency range of 4 Hz to 70 kHz.
Pressure-field ¼-inch Microphone Type 4938 is designed for high-level and high-frequency measurements. The microphone is geared to withstand rough handling and high temperatures of up to 300°C (572°F).
| 1/4'' Pressure-field Microphone Type 4938 | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization voltage | 200V |
| Sensitivity | 1.6 mV/Pa |
| Lower limiting frequency | 4 Hz |
| Higher limiting frequency | 70 kHz |
| Inherent noise | 30 dB(A) |
| Upper limiting of dynamic range | 172 dB |
| Diameter | 1/4 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -40 °C |
| Maximum Temperature | 300 °C |
| Minimum Temperature | -40 °F |
| Maximum Temperature | 572 °F |
마이크 전면의 모양은 마이크가 일체형으로 장착될 때 우수한 마이크 성능을 보장하며, 마이크 하우징의 레이저 용접 다이어프램은 마이크가 일체형으로 장착될 때 거친 취급에 대한 감도를 보장합니다. 마이크의 견고성은 IEC 68-2-32 1미터 낙하 테스트를 견딜 수 있게 합니다.
감도는 ¼인치 어댑터 DP 0775가 있는 피스톤폰 Type 4228을 사용하여 250 Hz에서 보정할 수 있습니다. 압력 필드 응답은 어댑터 DB 0264가 있는 액추에이터 UA 0033을 사용하여 측정할 수 있습니다. 압력 필드 응답은 액추에이터 응답과 동일합니다.