1/2" LOW FREQUENCY PRESSURE FIELD MICROPHONE
Low frequency microphone Type 4193 is designed for infrasound measurements over a frequency range of 0.07 Hz to 20 kHz. The microphone is externally polarized and must be used with a classical preamplifier.
Type 4193 Low Frequency Microphone is built for making infrasound measurement in ship engine rooms, in helicopters and in wind-buffeted buildings, due to its extremely low cut-off frequency.
When used with Infrasound Adaptor UC-0211, the lower limiting frequency of the preamplifier is reduced to 0.1 Hz.
Pressure-field microphones are optimised to have a flat frequency response in a pressure field, and work well for making measurements in small, closed couplers or close to hard, reflective surfaces. The microphone is an ideal choice when making:
| TEDS Microphones | Data Sheets | English |
| ½″ Pressure-field Microphone Type 4193 Datasheet (bp2214) | Data Sheets | English |
| TEDS Microphones | Data Sheets | Japanese |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization voltage | 200V |
| Sensitivity | 12.5 mV/Pa |
| Lower limiting frequency | 0.07 Hz |
| Higher limiting frequency | 20000 Hz |
| Inherent noise | 19 dB(A) |
| Upper limiting of dynamic range | 162 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -30 °C |
| Maximum Temperature | 300 °C |
| Minimum Temperature | -22 °F |
| Maximum Temperature | 572 °F |
프레스핏 스테인리스 다이어프램은 장기적인 안정성과 기계적 견고성을 보장하며, Type 4193은 IEC 6006-2-32의 1m 낙하 시험을 견딜 수 있습니다.
타입 4193은 외부 편파 전압이 필요하므로 반드시 클래식 프리앰프와 함께 사용해야 합니다. 외부 편광 마이크는 높은 온도에서도 감도에 큰 변화 없이 사용할 수 있습니다.
이 마이크 카트리지는 클래식 프리앰프 Type 2669가 내장된 Infrasound Microphone 세트로 제공됩니다.
TEDS 마이크는 깨끗한 환경에서 밀봉되었습니다. TEDS는 실제 카트리지의 장전 감도로 프로그래밍되어 있어 데이터가 쉽게 제공됩니다.
기본 TEDS 템플릿은 IEEE P 1451.4 기준이지만, 요청 시 제공되는 TEDS IEEE 1451.4 템플릿도 제공됩니다.