1/8" PRESSURE-FIELD MICROPHONE, EXTERNALLY POLARIZED
Pressure-field microphone designed for very high-frequency measurements in confined spaces with a frequency range of 6.5 Hz to 140 kHz.
Type 4138 is designed for high-level and very high-frequency measurements and measurements in confined spaces. Being externally polarized, Type 4138 must be used with a classical preamplifier.
| 1/8-inch Pressure-field Microphone Type 4138 | Data Sheets | English |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Pressure field |
| Polarization voltage | 200V |
| Sensitivity | 1 mV/Pa |
| Lower limiting frequency | 6.5 Hz |
| Higher limiting frequency | 140 kHz |
| Inherent noise | 43 dB(A) |
| Upper limiting of dynamic range | 168 dB |
| Diameter | 1/8 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -30 °C |
| Maximum Temperature | 100 °C |
| Minimum Temperature | -22 °F |
| Maximum Temperature | 212 °F |
압력장 마이크로폰은 작고 밀폐된 커플러나 경질적이고 반사가 잘 되는 표면에서 측정을 할 때 사용해야 합니다. 이러한 마이크로폰은 압력장에서 평탄한 주파수 응답을 갖도록 최적화되어 있습니다. 작은 크기 때문에 Type 4138은 입사각에 덜 의존하는 오디오 주파수에서 무작위 입사(random-incidence) 측정에도 사용할 수 있습니다.
타입 4138은 외부 편파 전압이 필요하므로 Brüel & Kjær 타입 2670과 같은 클래식 프리앰프와 1/8인치에서 1/4인치 어댑터 UA-0160과 함께 사용해야 합니다.
Type 4138의 감도는 Pistonphone Type 4228을 사용해 250Hz에서, Sound Calibrator Type 4231을 사용하여 1kHz에서 Adaptor DP-0774를 사용하여 보정할 수 있습니다.
압력장 응답은 정전기 액추에이터 UA-0033과 액추에이터 어댑터 DB-0900을 사용하여 측정할 수 있습니다.