1/2" INFRASOUND MICROPHONE, PREPOLARIZED
Infrasound microphone specifically designed for high-precision, acoustic measurements with high sensitivity in the frequency range of 0.02 Hz to 20 kHz.
Infrasound Microphone Cartridge Type 4964 is designed for high-precision, acoustic measurements where an infrasound microphone with high sensitivity is required. Being prepolarized, Type 4964 can be used with both CCLD and classical preamplifiers, and makes the microphone especially well-suited for battery operated equipment and operation in environments with high humidity.
| ½ inch Prepolarized Infrasound Microphone Type 4964 | Data Sheets | English |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Free field |
| Polarization voltage | 0V |
| Sensitivity | 50 mV/Pa |
| Lower limiting frequency | 0.02 Hz |
| Higher limiting frequency | 20 kHz |
| Inherent noise | 14.2 dB(A) |
| Upper limiting of dynamic range | 146 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Rear |
| Minimum Temperature | -30 °C |
| Maximum Temperature | 150 °C |
| Minimum Temperature | -22 °F |
| Maximum Temperature | 302 °F |
초저주파 및 수 kHz 미만의 주파수에서는 압력과 자유 공간 응답이 동일하다. 고주파수 영역에서는 반사와 회절 현상으로 인해 마이크 다이어프램 앞쪽의 음압이 증가한다.
타입 4964는 자유 공간에서 최적화되었으며, 보호 그리드가 설치된 상태에서 사용하도록 설계되었습니다. 타입 4964는 또한 클래스 1 소음계에 사용하기에 적합하며, 상한 주파수 20kHz의 견고하고 안정적인 자유음장 마이크로폰이 필요한 모든 고정밀 음향 측정에 적합합니다.
프레스 피팅 방식의 스테인리스 스틸 다이어프램은 우수한 장기 안정성과 기계적 견고성을 보장합니다. Type 4964는 IEC 60068–2–32의 1m 낙하 시험을 견딜 수 있습니다.
모든 Brüel & Kjær 마이크로폰과 마찬가지로, 각 Type 4964에는 개방 회로 감도, 자유 공간에서의 주파수 응답 및 정전기 액추에이터 응답에 관한 정보를 포함한 개별 교정 차트가 제공됩니다. 교정 데이터와 LAN-XI의 REq-X 기능을 활용하면 다양한 측정 상황에 대한 실시간 보정을 통해 정확도를 높일 수 있습니다.