1/4" FREE-FIELD MICROPHONE, PREPOLARIZED
High-level and high-frequency Microphone Set Type 4954-B is delivers great measurement performance, while the laser welded stainless steel diaphragm and a stainless steel protection grid, make this microphone capable of withstanding rough environments.
| 1/4-inch Prepolarized Free-field Microphone Type 4954 | Data Sheets | English |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Free field |
| Polarization voltage | 0V |
| Sensitivity | 3.16 mV/Pa |
| Lower limiting frequency | 4 Hz |
| Higher limiting frequency | 100 kHz |
| Inherent noise | 35 dB(A) |
| Upper limiting of dynamic range | 165 dB |
| Diameter | 1/4 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -40 °C |
| Maximum Temperature | 150 °C |
| Minimum Temperature | -40 °F |
| Maximum Temperature | 302 °F |
사전극화 자유음장 마이크로폰 타입 4954는 평탄한 자유음장 응답 특성을 위해 최적화되었으며, 가청 범위를 훨씬 넘어선 측정에도 적합합니다. 광범위한 주파수 대역 덕분에, 가청 주파수 범위에서의 주파수 응답은 일반적으로 ±1dB 이내입니다.