1/2" FREE-FIELD MICROPHONE, PREPOLARIZED
Free-field microphone designed for accurate sound measurements (IEC 61672 Class 1 and ANSI S 1.4 Type 1) over a frequency range of 6.5 Hz to 16 kHz.
This prepolarized, free-field ½-inch microphone is specially designed for equipment intended for accurate and reliable sound measurements in accordance with IEC 61672 Class 1 and ANSI S 1.4 Type 1.
| ½-inch Prepolarized Free-field Microphone Type 4950 | Data Sheets | English |
| Standard | IEC 61672 |
| Sound field | Free field |
| Polarization voltage | 0V |
| Sensitivity | 50 mV/Pa |
| Lower limiting frequency | 6.5 Hz |
| Higher limiting frequency | 16 kHz |
| Inherent noise | 15 dB(A) |
| Upper limiting of dynamic range | 142 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Rear |
| Minimum Temperature | -30 °C |
| Maximum Temperature | 100 °C |
| Minimum Temperature | -22 °F |
| Maximum Temperature | 212 °F |
1/2인치 자유장 마이크 타입 4950은 IEC 61672 클래스 1 및 ANSI S 1.4 타입 1에 따라 음계에 요구되는 정확하고 신뢰할 수 있는 음향 측정을 위해 설계된 프리편파 콘덴서 마이크로폰입니다.
스테인리스 스틸로 된 프레스핏 장착 다이어프램의 사용은 견고함과 내식성을 모두 보장합니다. 마이크에는 탈착식 보호 그리드가 장착되어 있습니다. 외부 편파 전압이 필요 없어, 번거로운 고전압 DC 전원 공급이 필요 없고, 동시에 저렴한 2선 시스템(CCLD) 입력을 사용할 수 있게 합니다.
마이크는 정압을 균형 있게 하기 위해 후방 통풍구가 되어 있습니다; 배출은 또한 하한 제한 주파수를 결정합니다. Type 4950에는 일반적인 주파수 응답과 개별 감도 값을 보여주는 보정 차트가 함께 제공됩니다.