1/4" FREE-FIELD MICROPHONE, EXTERNAL POLARIZED
Free-field microphone designed for high-level and high-frequency measurements over a frequency range of 4 Hz to 100 kHz.
Using stainless steel diaphragm and protection grid, Type 4939 Microphone is built to withstand rough environments and can be used in high-temperature measurements up to 150°C (302°F).
The microphone requires an external polarization voltage and must therefore be used with a classical preamplifier. Externally polarized microphones can be used at higher temperatures without severe changes in measurement sensitivity.
| ¼-inch Free-field Microphone Type 4939 Datasheet (bp1851) | Data Sheets | English |
| Standard | IEC 61094 |
| Sound field | Free field |
| Polarization voltage | 200V |
| Sensitivity | 4 mV/Pa |
| Lower limiting frequency | 4 Hz |
| Higher limiting frequency | 100 kHz |
| Inherent noise | 28 dB(A) |
| Upper limiting of dynamic range | 164 dB |
| Diameter | 1/4 inch |
| Venting | Side |
| Minimum Temperature | -40 °C |
| Maximum Temperature | 150 °C |
| Minimum Temperature | -40 °F |
| Maximum Temperature | 302 °F |
레이저 용접된 스테인리스 스틸 다이어프램은 우수한 장기 안정성과 기계적 강도를 보장합니다. 타입 4939는 IEC 60068-2-32에서 요구하는 1m 낙하 테스트를 견딜 수 있습니다.
마이크로폰은 클린룸에서 조립되어, 높은 습도와 높은 온도의 조합 환경에서도 마이크로폰이 고유의 노이즈 바닥과 높은 안정성을 유지하도록 보장합니다.
타입 4939는 다양한 클래식 프리앰프 변형이 포함된 TEDS 마이크로폰 세트로 제공됩니다. TEDS 마이크로폰은 하나의 유닛으로 간주되며, 클린 환경에서 밀봉되었습니다.
TEDS는 실제 카트리지의 로드된 감도로 프로그래밍되어 있으며, 데이터는 변환기에서 즉시 사용할 수 있습니다. 기본 TEDS 템플릿은 IEEE P1451.4에 따라 설정되어 있지만, IEEE 1451.4에 대한 TEDS는 요청 시 제공됩니다.
감도는 ¼인치 어댑터 DP 0775를 사용하여 피스톤폰 타입 4228에서 250Hz로 교정할 수 있습니다. 액추에이터 응답은 어댑터 DB 0264와 함께 액추에이터 UA 0033을 사용하여 측정할 수 있습니다.
자유장 응답은 액추에이터 응답에 타입별 자유장 보정을 추가하여 얻을 수 있습니다.