½" DIFFUSE-FIELD / RANDOM INCIDENCE MICROPHONE
Externally polarized, diffuse-field microphone designed for random-incidence measurements over 3.15 Hz to 10 kHz, and is approved for noise measurements in accordance with ANSI standards.
Type 4943 is optimised for general, random-incidence measurements and for noise measurements in accordance with ANSI standards. Being externally polarized, it must be used with a classical preamplifier
| Diffuse-field ½-inch Microphone Type 4943 Datasheet (bp1876) | Data Sheets | English |
| Standard | ANSI S1.4 |
| Sound field | Diffuse field |
| Polarization voltage | 200V |
| Sensitivity | 50 mV/Pa |
| Lower limiting frequency | 3.15 Hz |
| Higher limiting frequency | 10 kHz |
| Inherent noise | 15.5 dB(A) |
| Upper limiting of dynamic range | 148 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Rear |
| Minimum Temperature | -40 °C |
| Maximum Temperature | 150 °C |
| Minimum Temperature | -40 °F |
| Maximum Temperature | 302 °F |
확산장 마이크로폰은 무작위 입사 마이크로폰이라고도 하며, 모든 각도에서 신호가 동시에 도착할 때 균일한 응답을 하도록 설계되었습니다.
따라서 잔향 챔버 측정뿐만 아니라 음장이 확산되거나 여러 소스가 측정 위치에서 음압에 기여하는 모든 상황에서 사용해야 합니다.
실질적인 예로는 실내 상황에서 소리가 벽, 천장, 방 안의 물체에 반사되거나 자동차 내부에서 측정되는 경우가 있습니다.
이 마이크는 IEC 68-2-32 1미터 낙하 시험을 견딜 수 있습니다.
감도는 피스톤폰 타입 4229와 1/2인치 어댑터 DP 0776을 사용해 250 Hz에서 보정할 수 있으며, 사운드 캘리브레이터 타입 4231을 사용하면 1 kHz에서 보정할 수 있습니다. 기타 주파수에는 다기능 음향 교정기 타입 4226을 권장합니다.
액추에이터 응답은 액추에이터 UA-0033을 사용하여 측정할 수 있습니다.
무작위 발생 응답은 작동기 응답에 유형별 무작위 발생 보정을 더함으로써 얻을 수 있습니다.