½-INCH DIFFUSE-FIELD MICROPHONE, PREPOLARIZED
Diffuse-field microphone cartridge specifically designed for random-incidence (diffuse-field) measurements over 6 Hz TO 16 kHz, and provides noise measurement in accordance with ANSI standards.
Prepolarized diffuse-field ½-inch microphone Type 4942 is optimised for general random-incidence measurements and for standardised noise measurements in accordance with ANSI standards. And being prepolarized it can connect to CCLD input conditioning.
| Product Data: ½'' Prepolarized Diffuse-field Microphone Type 4942 | Data Sheets | English |
| Standard | ANSI S1.4 |
| Sound field | Diffuse field |
| Polarization voltage | 0V |
| Sensitivity | 50 mV/Pa |
| Lower limiting frequency | 4 Hz |
| Higher limiting frequency | 16 kHz |
| Inherent noise | 14.6 dB(A) |
| Upper limiting of dynamic range | 146 dB |
| Diameter | 1/2 inch |
| Venting | Rear |
| Minimum Temperature | -40 °C |
| Maximum Temperature | 150 °C |
| Minimum Temperature | -40 °F |
| Maximum Temperature | 302 °F |
무작위 입사 마이크라고도 불리는 확산 필드 마이크는 모든 방향에서 신호가 동시에 도착할 때 평평한 응답을 갖도록 설계되었습니다. 따라서 잔향실에서의 측정뿐만 아니라, 음장이 확산된 모든 상황이나 여러 소스가 측정 위치의 음압에 기여하는 모든 상황에서 사용되어야 합니다. 실제 예로는 벽, 천장 및 방 안의 물체에 의해 소리가 반사되는 실내 상황이나 자동차 내부에서의 측정이 있습니다.
이 마이크는 IEC 68-2-32 1미터 낙하 테스트를 견딜 수 있습니다.
½ 인치 어댑터 DP 0776이 장착된 피스톤 폰 유형 4228을 사용하여 250Hz에서 감도를 보정할 수 있습니다. 액추에이터 UA 0033을 사용하여 액추에이터 응답을 측정할 수 있습니다. 액추에이터 응답에 유형별 무작위 입사 보정을 추가하여 무작위 입사 응답을 얻을 수 있습니다. 이 마이크는 압력 필드 측정에 적합하지 않다는 점에 유의하십시오.